Kimyasal Arıtma Sistemleri

kimyasal arıtma1

Kimyasal Arıtma Nedir?

Atıksularda bulunan kolloid maddelerin suya kimyasal ilavesi ile uygun ph değerlerinde çöktürülerek uzaklaştırılması işlemidir.

 Kimyasal arıtma üniteleri;
•Koagülasyon
•Nötralizasyon
•Flokülasyon ünitelerinden oluşur.


Koagülasyon: Atıksuya uygun pH değerinde uygun kimyasal maddenin dozlanarak reaksiyonun gerçekleştirildiği kademedir. Koagülant madde olarak en yaygın kullanılanlar FeCl3(Demir üç klorür), Al2(SO4)3 (Alüm) ve FeSO4 (Demir sülfat)’tır.


Nötralizasyon: Kimyasal arıtma çıkışında uygun pH aralığının ayarlanması için kullanılır. pH ayarlamada HCl, NaOH ve kireç yaygın olarak kullanılmaktadır.


Flokülasyon: Atıksuda oluşan flokların birleştirilip daha kuvvetli olması sağlanarak daha iyi bir çökelmenin sağlandığı bölümdür. Flokülasyonun gerçekleşmesi için suya polielektrolit ilave edilir.

Armak kimyasal arıtma sistemleri 5 ila 25 m3/saat kapasitelere göre standart olarak imal edilmektedir.

ARMAK ARITMA olarak Endüstriyel faaliyetlerden kaynaklı atıksuların arıtılması için ihtiyaç duyulan proseslerin belirlenmesi ve uygulanması işlemlerini başarı ile gerçekleştirmekteyiz. Deneyimli arıtma ekibimizin yer aldığı ve başarı ile sonuçlandırdığı bazı endüstriyel arıtma alanları şunlardır; Gıda, Otomotiv, Tarım, Hayvancılık (Mezbaha), Metal, Tekstil, Boya, Metal Kaplama Tesisleri…

kimyasal arıtma2

  FLECK VALFLER , FLECK AKSESUARLAR , CLACK VALFLER , CLACK AKSESUARLAR , ÖLÇÜM CİHAZLARI , İLETKENLİK ÖLÇÜM CİHAZI , PH METRE , SEKO , DOZAJ POMPASI , KLOR , TABLET TUZ , ANTİSCALANT , TUZ TANKI , YUMUŞATMA , KARBON FİLTRE , AQUALİNE , KİMYASALLAR , KİMYASAL ARITMA , İÇMESUYU ARITMA , BİYOLOJİK ARITMA , PAKET ARITMA , TEZGAH ALTI ARITMA , MİXBED , REÇİNE , ULTRAVİYOLE CİHAZLARI , SEDİMENT FİLTRE , YIKANABİLİR FİLTRE , ORP ÖLÇÜM CİHAZLARI , REVERSE OSMOZ , RO , ENDÜSTİYEL RO CİHAZLARI , FİLTRE HAUSING , RO MEMBRAN HAUSINGLERI , SEPERATÖR CİHAZLARI , KUM TUTUCU , TORBA FİLTRE CİHAZLARI , DEBİ KONTROLLERİ , DİFÜZÖR ,  POLİETİLEN TANK , PORSELEN FİLTRE , DOLAMİT FİLTRE , SIVI KLOR , HAVUZ KİMYASALLARI , SİTRİK ASİT , SODYUM EDTA , SERTLİK KİTİ , QUARTS KUM, SİLİPHOS , Ph DÜŞÜRÜCÜ , Ph YÜKSELTİCİ