Su Kimyasalları

                         AKTİF KARBON                                                                    TABLET TUZ

su kimyasalı1                            su kimyasalları2

Aktif Karbon Nedir; Su, dünya yüzeyinin dörtte üçünü kaplayan ve bütün yaşam formlarının varolmasını sağlayan en önemli bir etmen olduğu halde, endüstriyel atıklar bu değerli kaynağın kirlenmesine neden olabilmektedir.
Aktif karbon‘un suyla ilgili türü, suda çözünen organik kirliliği yok edebilmekte ve doğal saflığı sağlayabilmektedir. Halen dünyanın pek çok kent suyu arıtım tesisleri, tat, koku, renk ve toksik kirleticilerin sudan ayrıştırılmasında aktif karbon kullanmaktadırlar.
Endüstriyel uygulamalarda ise aktif karbon; bira ve gıda üretimi için, yüksek saflıkta su sağlanması gereken yarı-iletken teknolojisinde, araç yıkama su sirkülasyon sistemlerinin deterjan uzaklaştırmasında, ve yer remeditasyon projelerinde toksik bileşiklerin adsorbsiyonunda kullanılmaktadır.
Aktif karbon‘un bu türü, kömür, hindistan cevizi kabuğu veya odundan elde edilebilmekte,
granül ya da toz olarak üretilebilmektedir.

Tablet TuzÖzdoğa su arıtma‘dan temin edilen tablet tuz, sayesinde su yumuşatma sistemleri, su yumuşatma cihazlarıüstün bir performansla çalışır  temizliği ve saflığı nedeniyle suda tamamen çözülür su yumuşatma sistemlerirejenerasyonunda kullanılan tablet tuz, analiz değerleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tablet Tuz, Analiz Değerleri,

 1. Sertlik                                                        9 AS                       max
 2. Nem                                                          % 0.03                    max
 3. (NACI) kuru fazda                                     % 99.3                    min
 4. Ca                                                              % 0.09                   max
 5. Mg                                                             % 0.02                   max
 6. Suda Çözünmeyen                                      % 0.2                     max
 7. Asitte Çözünmeyen                                     % 0.2                     max
 8. Sülfat (SO4)                                               % 0.2                     max
 9. Alkalilik Suda Çözünen                               % 0.2                     max
 10. Demir (Fe)                                                  % 4-6 mg/kg
 11. Ph                                                              %   7.5-8

Tablet Tuz, Ambalaj

 1. Görünüm                                Tablet Tuz, Halinde
 2. Boy                                            26 mm
 3. En                                               22 mm
 4. Kalınlık                                     13 mm
 5. Ambalaj                                    25 kg PP Ambalajlarda

                                                                                                                                                                                                              ANTRASİT                                                                              QUARTZ

su kimyasalı3                             kuartz

Kum filtresini oluşturan minerallerin özellikleri, açılımı :
Quartz kum : Quartz kum askıda katı maddelerin ve bulanıklığının giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır numaralandırılmış Quartz kumu alt filtre yatağına 4 katman olarak yerleştirilir.Ve fiziksel arıtımı yapar .
Antrasit : Doğal antrasit ; suda çözünmeyen kum .çamur ve tortu ve partiküllerin giderilmesi , içme sularında okside edilmiş demir ve mangan giderilmesi ve kazanlarda silis kaçağının önlenmesi için kullanılır. Kendisinden sonra uygulanacak arıtım elemanlarının tortudan korunmasını sağlar. Böylece su. minimum mikronojlara inerek tortusuz, renksiz ve berrak bir görünüm kazanır kullanılan tüm kontrol valfleri servis ve ters yıkama işlemlerini otomatik olarak yapar. Sistemi oluşturan Quartz, Antrasit mineralleri ve lineer elyaf takviyeli epoxy kaplı polietilen tank dünya gıda normlarına uygundur.

 

                           DOLAMİT                                                                                            REÇİNE

dolamit                               reçine

REÇİNE: Su yumuşatma ve demineralize sistemlerinde kireç/sertlik gidermede veya başka bazı mineralleri almak için kullanılan, genelde sarı renkli kuma benzeyen sentetik bir malzemedir. Reçinenin kullanıldığı su arıtma sisteminin özelliklerine göre 2 ile 7 yıl arasında değişmesi gerekir. İyi bir reçine eşit tanecikli olmalı ve özel ambalajlarda muhafaza edilmelidir. Tane boyutu birbirinden farklı olan reçineler hem basınç kaybını artırır hem cihaz içinde oluklar oluşturarak kapasitenin önemli ölçüde(-%80) azalmasına sebep verirler. Kapasite düşmesi sebebi ile rejenerasyon esnasında harcanan rejenerant kimyasalının (tuz, asit, vb.) birim maliyeti artar.

MODEL

KULLANIM ALANI

TİPİ

AMBALAJ

GÖRÜNÜM

REÇİNE 1

SU YUMUŞATMA

KATYONİK

25 LİTRE

KEHRİBAR

REÇİNE 2

DEİYONİZASYON

ANYONİK

25 LİTRE

AÇIK SARI

REÇİNE 3

DEİYONİZASYON

KATYONİK

25 LİTRE

KEHRİBAR

REÇİNE 4

DEİYONİZASYON

KAT + ANY

25 LİTRE

KOYU KAHVE

 

 

 

DOLAMİT: Ters osmos sistemin çıkan ürün suyunun pH, toplam sertlik, bikarbonat içeriğinin düşük olması ve negatif LSI değerine sahip olması sebebiyle, parametrelerin düzenlenmesi amacıyla son arıtım sistemlerine ihtiyaç bulunmaktadır. 
Dolamit Filtre Ünitesi (Yeniden Sertlendirme Ünitesi) Düşük pH’daki ürün suyu yeniden sertlendirme ünitesinden (bu ünite özel olarak dolomit adı verilen kayalardan elde edilmektedir.) geçirilerek sudaki kalsiyum, magnezyum ve hidrojen karbonat iyonlarının arttırımı sağlanacaktır. Bu sayede suyun korozif etkisi giderilecektir. 

                        SIVI KLOR                                                                                      TABLET KLOR

sıvı klor                                tablet klor

KLOR:
Toz klor, tablet klor, sıvı klor...
İçme, kullanma suyu ve havuz suyu dezenfeksiyonunda kullanılan klor, insan sağlığını doğrudan etkilemesi sebebiyle özenle seçilmelidir. Şebeke ve havuz suyu uygulamalarında dünya çapında kendini kanıtlamış uluslararası standartlara sahip ürünler ve sistemler tercih edilmelidir. 
Firmamız bünyesinde sunulan, toz klor, klor tablet ve çeşitleri, orijinal Amerikan ürünüdür. Ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı'nın  24185 nolu izni ile içme sularında kullanılabilmektedir. NSF, ISO, Sağlık Bakanlığından içme suyu ve havuzlar için onaylıdır.
Ayrıca firmamızda onaylı sıvı klor seçenekleri de mevcuttur.

antiscalant,

ANTISKALANT
Antiskalant kimyasali ters ozmoz sistemlerinin performansini artirmak, suda bulunan karbonat ve sülfatlarin membran üzerinde çökelerek tikanmasini önlemek amaci ile kullanilir.
Antiskalant polimerik yapida br üründür. Uçucu ve yanici degildir.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikler
Görünüm               : Renksiz - sari ve sivi
Yogunluk (20 oC) : 1.10 +- 0,06 g/cm 
pH (%1 20 oC)       : 2.0
Donma Noktasi    : < - 10 oC

Kullanim Sekli
Antiskalant suyla seyreltilerek sistem kapasitesine bagli olarak seçilmis olan dozaj pompasi araciligi ile sisteme dozlanir. Uygulanmasi gereken dozlama miktari suyun  karakteristik özellikleri ile sistem ve ortamin çalisma kosullarina bagli olmasi sebebiyle bu oran ARMAK SU ARITMA yetkili teknik servis personeli tarafindan uygun görülen degere set edilir.

Ambalaj ve Depolama
Antiskalant 30 kg lik plastik bidonlar içerisinde ambalajlanir. Kimyasal orjinal ambalajinda kapali alanlarda 1 yil boyunca depolanabilir.

 

SU ANALİZ CİHAZ VE KİTLERİ 

 

analiz kitleri                ph ölçer            iletkenlik ölçer

 

 

 

 

 FLECK VALFLER , FLECK AKSESUARLAR , CLACK VALFLER , CLACK AKSESUARLAR , ÖLÇÜM CİHAZLARI , İLETKENLİK ÖLÇÜM CİHAZI , PH METRE , SEKO , DOZAJ POMPASI , KLOR , TABLET TUZ , ANTİSCALANT , TUZ TANKI , YUMUŞATMA , KARBON FİLTRE , AQUALİNE , KİMYASALLAR , KİMYASAL ARITMA , İÇMESUYU ARITMA , BİYOLOJİK ARITMA , PAKET ARITMA , TEZGAH ALTI ARITMA , MİXBED , REÇİNE , ULTRAVİYOLE CİHAZLARI , SEDİMENT FİLTRE , YIKANABİLİR FİLTRE , ORP ÖLÇÜM CİHAZLARI , REVERSE OSMOZ , RO , ENDÜSTİYEL RO CİHAZLARI , FİLTRE HAUSING , RO MEMBRAN HAUSINGLERI , SEPERATÖR CİHAZLARI , KUM TUTUCU , TORBA FİLTRE CİHAZLARI , DEBİ KONTROLLERİ , DİFÜZÖR ,  POLİETİLEN TANK , PORSELEN FİLTRE , DOLAMİT FİLTRE , SIVI KLOR , HAVUZ KİMYASALLARI , SİTRİK ASİT , SODYUM EDTA , SERTLİK KİTİ , QUARTS KUM, SİLİPHOS