Membran Yıkama İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

•          Üretim suyu debisi -15 azaldığında.
•          Üretim suyu iletkenliği %25 arttığında.
•          T.O. Membran kademelerinde basınç kaybı  (Δp) kadar arttığında,
•          T.O. cihazı hiç çalışmadan 72 saattan daha fazla bekletildiğinde.
•          Yukarıdaki belirtilenler gerçekleşmese dahi, işletmenin özelliğine göre birkaç ayda bir(3-4)  membran yıkaması muhakkak yapılmalıdır.

Ters Ozmoz Membranları ile su arıtmada çok hassas bir filtrasyon yöntemidir ve ters ozmoz membranlarının yüzeyinde kaçınılmaz olarak kolloidlerin, mikroorganizmaların, safsızlık parçacıklarının ve çözünmeyen tuzların çökelmesi meydana gelecektir. Bu nedenle, çeşitli alanlarda kullanılan ters ozmoz cihazları bir kez kullanıma sunulduktan sonra eninde sonunda temizlenmeleri gerekecektir, Sadece temizleme döngüsünün uzunluğu farklıdır.

Genel olarak konuşursak, organik maddenin neden olduğu membran sistem arızaları, tüm sistem arızalarının %60 ila %80’ini oluşturur. Giriş suyundaki organik madde, akı kaybına neden olacak şekilde membran elemanlarının yüzeyinde adsorbe edilir. Çoğu durumda, membran yüzeyinde oluşan adsorpsiyon tabakası, sudaki çözünmüş tuzlara başka bir ayırma bariyeri görevi görerek membran kanalını bloke eder ve membran sisteminin organikler tarafından kirlenmesine neden olur.

Yıkama Öncesi Kirli ve Sonrası Temizlenmiş Membran

Aşağıdaki temizleme prosedürleri, özellikle hümik ve fülvik asitler, antiskalantlar veya yağlar gibi organik maddelerin mevcudiyetinde kirlenmiş membran sistemlerinin temizliği içindir. Membran elemanlarını organik kirlilikle temizlemek için genellikle aşağıdaki altı adımın uygulanması tavsiye edilir ve bu altı temizleme adımının biri yüksek pH temizleme solüsyonu ve diğeri düşük pH temizleme solüsyonu için tekrarlanması gerekir.

1. Temizleme solüsyonunu aşağıdaki tabloya göre hazırlayın:

Numara.Temizleme sıvısı379 litre çözelti hazırlamak için ilave hacimPH regülasyonu
1Sitrik asit7,7 kgAmonyak ile pH’ı 3.0’a ayarlayın
2STPP7,7 kgVitriol ve ETDA tuzu 3,18 kg ile pH’ı 10,0’a ayarlayın
3Sodyum tripolifosfat7,7 kgAmonyak ile pH’ı 10.0’a ayarlayın
4SDBS0.97kgTers ozmoz ürünü su (ECF) 379L

2. Düşük akışlı giriş temizleme sıvısı

Temizleme pompası temizleme sıvısını karıştırdığında, temizleme sıvısını önceden ısıttığında ve elemandaki ham suyu temizleme sıvısı ile değiştirdiğinde, düşük akış ve düşük basınç çalışma koşullarında gerçekleştirilir ve gerekli basıncın yeterli olması gerekir.

3. Dolaşım

Ham su değiştirildiğinde, konsantre su boru hattında temizleme sıvısı görülmelidir ve temizleme sıvısı, 30 dakika boyunca temizleme sıvısı tankına geri döndürülmelidir. Temizleme solüsyonunun rengi hala değişiyorsa, temizleme solüsyonunu boşaltın ve adım 1’e göre yeni bir temizleme solüsyonu hazırlayın.

4. Islatma

Temizleme pompasının çalışmasını durdurun ve RO Membran Elemanlarının temizleme solüsyonuna tamamen daldırılmasına izin verin. Islatma süresi yaklaşık 1~15 saattir (1 gece boyunca ıslatma daha iyi olacaktır). Islatma işleminin sıcaklığını korumak için daha düşük bir sirkülasyon akış hızı kullanılabilir. Islatma süresi kirliliğin şiddetine bağlıdır. Hafif kirlilik için 1~2 saat ıslatma yeterlidir.

Resim-3.jpg

5. Yüksek akışlı pompa sirkülasyonu

30 dakika boyunca yüksek akış döngüsü. Yüksek akış hızı, temizleme sıvısı tarafından uzaklaştırılan kirleticileri temizler. Yüksek akış koşullarında, aşırı basınç düşüşü ile ilgili sorunlar olacaktır, tek bir eleman için izin verilen maksimum basınç düşüşü 1 bar (15 psi) ve çok elemanlı basınçlı kaplar için izin verilen maksimum basınç düşüşü 3,5 bar’dır (50 psi).

6. Durulama

Bir korozyon sorunu olmadığı sürece (örn. Durgun yıkama suyu paslanmaz çelik boruları aşındıracaktır) temizleme sıvısını yıkamak için nitelikli ön işlemden geçirilmiş atık su kullanılabilir. Yapışmaları önlemek için minimum yıkama sıcaklığı 20°C’dir ve sistem temizleme süresi yaklaşık 1 saattir.

7. pH 2 HCI solüsyonu ile adım 2 ila adım 6’yı tekrarlayın

8. Sistemi yeniden başlatın

Bileşenlerin ve sistemin stabilize olmasını beklemek ve ardından sistem yeniden başlatıldıktan sonra çalışma parametrelerini kaydetmek gerekir. Temizlikten sonra sistem performansının kararlı duruma dönme süresi, önceki kontaminasyon düzeyine bağlıdır.

CİP Sistemi